Czym jest krioterapia?
Chociaż krioterapia istnieje już od dłuższego czasu, dopiero niedawno zwróciła na siebie uwagę głównego nurtu. Dzieje się tak, ponieważ celebryci zaczęli wychwalać jego zalety, zwłaszcza gwiazdy sportu, które twierdzą, że pomaga skrócić czas regeneracji po ćwiczeniach. Czym więc jest krioterapia? Komu może pomóc i na czym polega?
Co to jest krioterapia?
Krioterapia zyskała popularność jako trend w centrach odnowy biologicznej i spa dzięki swojej popularności wśród celebrytów i sportowców. Ci, którzy poddają się tej terapii, cieszą się szybszym czasem regeneracji po treningu i wierzą, że temperatury poniżej zera mogą złagodzić astmę, niepokój i zapalenie stawów, nie wspominając o tym, że skóra wygląda młodziej.
Sesje krioterapii mogą przybierać różne formy. Najczęściej występuje w kriokomorze całego ciała. Ta komora to obudowa przypominająca puszkę z otwartym blatem, więc głowa użytkownika zawsze pozostaje na zewnątrz. Tymczasem reszta ciała jest narażona na temperatury poniżej zera.
Podczas WBC (krioterapia całego ciała) nosisz rękawiczki, skarpetki i bieliznę, aby uniknąć odmrożeń kończyn. Każda sesja trwa tylko kilka minut i chociaż może wydawać się trochę dziwna i nieprzyjemna, nie jest bolesna ani nieprzyjemna. Istnieją również zabiegi krioterapii celowanej, które polegają na wystawieniu tylko jednej części ciała na działanie ujemnych temperatur. Jest to przydatne do łagodzenia bólu w określonym obszarze.
Ideą krioterapii jest obniżenie temperatury ciała do takiego stopnia, aby uruchomić tryb „walcz lub uciekaj”. Powoduje to, że organizm wysyła krew z kończyn do serca, gdzie jest ona szybko dotleniona i przepompowana w składniki odżywcze. Po opuszczeniu komory świeżo natleniona krew jest ponownie pompowana na zewnątrz wokół ciała, aby poprawić regenerację i gojenie.
Poszukujesz porad z zakresu dbania o zdrowie i zwalczania chorób? Znajdziesz je na naszej drugiej stronie, gdzie poruszamy takie zagadnienia, jak m.in. objawy i leczenie stresu oksydacyjnego.